Belka
Niedziela, 16 Czerwca 2019   imieniny: Alina, Aneta, Justyna
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

ZMP: krótki czas na składanie wniosków o środki na gabinety szkolne

Data publikacji: 2017-09-25, Data modyfikacji: 2017-09-25
A A AWydrukDrukuj  
 
ZMP: krótki czas na składanie wniosków o środki na gabinety szkolne

Samorządy będą mieć pięć dni na złożenie wniosków o przekazanie dotacji na wyposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach. Związek Miast Polskich uważa, że terminy wnioskowania są „zabójcze”.

Według Związku Miast Polskich, prace nad ustawą o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej odbywają się bardzo szybko, a same przepisy narzucają błyskawiczne tempo wprowadzania zmian. 

„Pilne wejście w życie ustawy z dniem następującym po dniu ogłoszenia wynika z krótkiego czasu na realizację zadań w niej określonych i możliwości ich sfinansowania do 31 grudnia 2017 r.” – zaznaczył ZMP.

Projektowane przepisy zakładają m.in. wyposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach prowadzonych przez JST. Samorządy ze ZMP zwróciły uwagę na „zabójcze” terminy skłądania wniosków o środki na ten cel. 

„JST w terminie pięciu dni od wejścia w życie ustawy muszą przekazać wojewodzie wnioski dotyczące dotacji, które zawierają m.in.: dane identyfikacyjne JST, nazwę i adres szkoły, wnioskowaną kwotę dofinansowania, oświadczenie, że gabinet profilaktyki zdrowotnej w szkole będzie prowadzony przez podmiot wykonujący działalność leczniczą udzielający świadczeń zdrowotnych z zakresu świadczeń gwarantowanych pielęgniarki lub higienistki szkolnej” – wylicza Związek. 

Dodatkowo do wniosku będzie trzeba dołączyć uzasadnienie wnioskowanej kwoty dofinansowania, zawierające wykaz oraz cenę planowanego do zakupienia sprzętu. 

Wojewodowie będą mieli czas do 3 października na przekazanie wniosków o uruchomienie środków z budżetu państwa do Ministerstwa Zdrowia.

Na doposażenie gabinetów w 20 tys. szkół przeznaczono 134 mln zł. Koszt wyposażenia jednego gabinetu wynosi 6700 zł, a koszty ich funkcjonowania będą pokrywane przez szkołę. 

Zgodnie z przepisami, kwota dotacji na dofinansowanie zadań własnych bieżących i inwestycyjnych nie może stanowić więcej niż 80 proc. kosztów realizacji zadania, chyba że odrębne ustawy stanowią inaczej. Jak zaznaczył ZMP, takim przepisem jest art. 6 tzw. specustawy zdrowotnej, który przewiduje całkowite sfinansowanie gabinetów medycyny szkolnej.

ZMP, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  sokólski

  Powiat sokólski - powiat w województwie podlaskim z siedzibą w Sokółce. Należą do niego gminy miejsko-wiejskie: Dąbrowa Białostocka, Krynki, Sokółka, Suchowola; gminy wiejskie: Janów, Korycin, Kuźnica, Nowy Dwór, Sidra, Szudziałowo. Powiat został reaktywowany wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku.

  Przez powiat przebiegają drogi krajowe nr 19 i 8, a także wojewódzkie 670, 671, 672, 673, 674, 676.

  Gdy już dojedziemy na miejsce, zachwycimy się tutejszą przyrodą. Jest ona w dużej mierze zachowana w stanie naturalnym. Na ziemiach powiatu sokólskiego Biebrza łączy dorzecze Niemna poprzez Kanał Augustowski z Wisłą. Fauna w tym miejscu jest unikatowa w skali Polski. Oprócz odwiedzania licznych rezerwatów doskonałym pomysłem będzie wybranie się na szlak Rękodzieła Ludowego. Podtrzymywane są tu tradycje tkackie i rzeźbiarskie, szczególnie w zakresie sakralnym.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola