Samorządy będą mieć pięć dni na złożenie wniosków o przekazanie dotacji na wyposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach. Związek Miast Polskich uważa, że terminy wnioskowania są „zabójcze”.
Według Związku Miast Polskich, prace nad ustawą o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej odbywają się bardzo szybko, a same przepisy narzucają błyskawiczne tempo wprowadzania zmian.
„Pilne wejście w życie ustawy z dniem następującym po dniu ogłoszenia wynika z krótkiego czasu na realizację zadań w niej określonych i możliwości ich sfinansowania do 31 grudnia 2017 r.” – zaznaczył ZMP.
Projektowane przepisy zakładają m.in. wyposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach prowadzonych przez JST. Samorządy ze ZMP zwróciły uwagę na „zabójcze” terminy skłądania wniosków o środki na ten cel.
„JST w terminie pięciu dni od wejścia w życie ustawy muszą przekazać wojewodzie wnioski dotyczące dotacji, które zawierają m.in.: dane identyfikacyjne JST, nazwę i adres szkoły, wnioskowaną kwotę dofinansowania, oświadczenie, że gabinet profilaktyki zdrowotnej w szkole będzie prowadzony przez podmiot wykonujący działalność leczniczą udzielający świadczeń zdrowotnych z zakresu świadczeń gwarantowanych pielęgniarki lub higienistki szkolnej” – wylicza Związek.
Dodatkowo do wniosku będzie trzeba dołączyć uzasadnienie wnioskowanej kwoty dofinansowania, zawierające wykaz oraz cenę planowanego do zakupienia sprzętu.
Wojewodowie będą mieli czas do 3 października na przekazanie wniosków o uruchomienie środków z budżetu państwa do Ministerstwa Zdrowia.
Na doposażenie gabinetów w 20 tys. szkół przeznaczono 134 mln zł. Koszt wyposażenia jednego gabinetu wynosi 6700 zł, a koszty ich funkcjonowania będą pokrywane przez szkołę.
Zgodnie z przepisami, kwota dotacji na dofinansowanie zadań własnych bieżących i inwestycyjnych nie może stanowić więcej niż 80 proc. kosztów realizacji zadania, chyba że odrębne ustawy stanowią inaczej. Jak zaznaczył ZMP, takim przepisem jest art. 6 tzw. specustawy zdrowotnej, który przewiduje całkowite sfinansowanie gabinetów medycyny szkolnej.
Powiat sokólski - powiat w województwie podlaskim z siedzibą w Sokółce. Należą do niego gminy miejsko-wiejskie: Dąbrowa Białostocka, Krynki, Sokółka, Suchowola; gminy wiejskie: Janów, Korycin, Kuźnica, Nowy Dwór, Sidra, Szudziałowo. Powiat został reaktywowany wskutek reformy administracyjnej, która miała miejsce w 1999 roku. Przez powiat przebiegają drogi krajowe nr 19 i 8, a także wojewódzkie 670, 671, 672, 673, 674, 676. Gdy już dojedziemy na miejsce, zachwycimy się tutejszą przyrodą. Jest ona w dużej mierze zachowana w stanie naturalnym. Na ziemiach powiatu sokólskiego Biebrza łączy dorzecze Niemna poprzez Kanał Augustowski z Wisłą. Fauna w tym miejscu jest unikatowa w skali Polski. Oprócz odwiedzania licznych rezerwatów doskonałym pomysłem będzie wybranie się na szlak Rękodzieła Ludowego. Podtrzymywane są tu tradycje tkackie i rzeźbiarskie, szczególnie w zakresie sakralnym. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola